Obserwuj nas:

Komu przysługuje przeliczenie emerytury?

Prawo rodzinne
Komu przysługuje przeliczenie emerytury

Ponowne przeliczenie emerytury nie jest skomplikowaną procedurą, a może okazać się opłacalną decyzją, którą warto podjąć. Choć samo przeliczenie emerytury wymaga złożenia dokumentów i wniosku, to może okazać się korzystnym krokiem ku podwyższeniu otrzymywanego świadczenia z ZUS. Jakie warunki należy spełnić? Kto może się starać o ponowne przeliczenie emerytury i ile wyniesie podwyżka? O tym dzisiaj.

Zanim przejdziemy do szczegółów warto podkreślić, że przeliczenie emerytury przysługuje jedynie osobom, które mają prawo do korzystania z tego świadczenia. A raz przyznana kwota w ramach emerytury seniora nie musi wiązać się z takim samym świadczeniem przez wiele kolejnych lat i wiedzą, o tym osoby, które już dawno zdecydowały się na ponowne przeliczenie emerytury.

Decydując się na przeliczenie, tak naprawdę niczego nie tracisz, możesz jedynie zyskać. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ jeśli po przeliczeniu okaże się, że przysługuje Ci wyższa kwota emerytury, wtedy taką otrzymasz. Natomiast gdyby okazało się, że Twoje świadczenie powinno być niższe, niż to, jakie teraz otrzymujesz, kwota ta nie będzie pomniejszana – zostaje na takim poziomie, jak przed przeliczeniem.

Widzisz więc, że warto postarać się o ponowne przeliczenie tego, ile powinna wynosić Twoja emerytura.

Kiedy możesz skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury

Jeśli myślisz o tym, aby ponownie przeliczyć swoją emeryturę, musisz złożyć w ZUS wniosek ERPO. Możesz skorzystać z tej możliwości w sytuacji gdy:

  • podczas składania wniosku o przyznanie emerytury, nie dysponowałeś dokumentami za wszystkie okresy ubezpieczenia, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu wysokości przysługującego Ci świadczenia;
  • jesteś w stanie udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub zarobki, jakie udało Ci się uzyskać już po przyznaniu tego świadczenia;
  • po przejściu na emeryturę nadal wykonywałeś pracę, z której odkładane były składki na ubezpieczenie społeczne.

Kiedy emeryt nadal pracuje zawodowo

Jeżeli jesteś teraz na emeryturze, ale nadal pracujesz zawodowo – to musisz wiedzieć, że możesz złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury.

Tak! Musisz wiedzieć, że jeśli nadal pracujesz i podlegasz ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu ZUS rozpatrując Twoją prośbę, będzie brał pod uwagę okresy składkowe, jakie miały miejsce po Twoim przejściu na emeryturę. O ponowne ustalenie wysokości pobieranego świadczenia możesz starać się raz do roku, po zakończeniu kwartału kalendarzowego.

Dlaczego warto złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, jeśli nadal jesteś aktywny zawodowo? Przeliczenie wysokości emerytury może mieć wpływ na wysokość jej podstawy. Jeśli ZUS weźmie dodatkowo pod uwagę Twoje wynagrodzenie za pracą, jaką teraz wykonujesz, będąc już na emeryturze, to do Twojej kieszeni dodatkowo może wpaść większa suma. Nic nie tracisz.

Wniosek o przeliczenie podstawy emerytury możesz złożyć:

  • biorąc pod uwagę dowolnie wybrane 20 lat kalendarzowych, kiedy to byłeś płatnikiem składki, czy składek na ubezpieczenie społeczne;
  • możesz też zgłosić 10 kolejnych lat kalendarzowych, które wybierzesz spośród ostatnich 20 lat, jakie bezpośrednio poprzedzały rok Twojego przejścia na emeryturę lub zgłoszenie wniosku o ponowne jej przeliczenie.

Kiedy przebywałaś na urlopie wychowawczym przed 1999 rokiem

Musisz wiedzieć, że ponowne przeliczenie emerytury może być też dla Ciebie korzystną opcją, jeśli jako matka przebywałaś na urlopie wychowawczym przed 1999 rokiem. Skąd akurat ta data? Okres urlopu wychowawczego przed rokiem 1999 związany był niższym kapitałem początkowym. W konsekwencji ponowne przeliczenie emerytury może zaliczyć Ci do 6 lat opieki nad dziećmi jako lata, które pomogą Ci podwyższyć świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak i gdzie złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Kiedy mówimy o ponownym przeliczeniu emerytury niektórym osobom może wydawać się to mocno skomplikowaną procedurą. Wielka machina ruszy. Ktoś zacznie wyszukiwać informacje na nasz temat, trzeba będzie sięgnąć do archiwum, odkopywać stare świadectwa i skonfrontować nasze oczekiwania z urzędnikami.

Wiele osób myśli nawet, że przyniesie to więcej pracy niż korzyści. Otóż wcale tak nie jest. Wniosek wraz z dokumentami, potwierdzającymi okres:

  • pracy
  • czasu przebywania na urlopie wychowawczym
  • czasu przebywania w służbie wojskowej
  • lat nauki w szkole wyższej
  • ewentualnego pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych
  • prowadzenia działalności pozarolniczej

można złożyć osobiście w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem Poczty Polskiej, pełnomocnika lub konsulatu.

Jak widzisz, ponowne przeliczenie emerytury może być dla Ciebie naprawdę korzystne. Zwłaszcza jeśli podczas składania wniosku o przyznanie tego świadczenia brakowało Ci jakichś dokumentów, które teraz możesz dostarczyć. Korzystne będzie to dla Ciebie również w sytuacji, gdy będąc na emeryturze, nadal pracujesz zawodowo i opłacasz należne składki albo przebywałaś na urlopie wychowawczym przed 1999 rokiem. Pamiętaj jednak, że przeliczanie emerytur i rent może odbywać się przy uwzględnieniu starych i nowych zasad ustalania świadczeń. Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, o co chodzi, to więcej na ten temat znajdziesz bezpośrednio na stronie ZUS-u.

Tagi:

Udostępnij: