Obserwuj nas:

Co musisz wiedzieć, kiedy chcesz odrzucić lub zrzec się spadku?

Prawo spadkowe
zrzeczenie się spadku

Jak odrzucić spadek lub zrzec się spadku? Należy zaznaczyć, że pojęcia te nie są ze sobą tożsame. Ale zacznijmy od początku! Spadek w większości sytuacji kojarzy się z możliwością uzyskania korzyści majątkowych, często jest wręcz wyczekiwany przez potencjalnych spadkobierców. Zdarza się jednak, że może on sprawić więcej kłopotów, niż przyjemności. W takim przypadku warto pamiętać o możliwości odrzucenia bądź zrzeczenia się spadku. O tym, co musisz wiedzieć, żeby to zrobić, przeczytasz w tym artykule.

Czym jest spadek?

Spadek jest terminem prawa cywilnego, który określa możliwość dziedziczenia majątku po osobie zmarłej, przez spadkobierców, którzy albo dziedziczą zgodnie z zasadami, o jakich mówi ustawa, albo na podstawie  testamentu sporządzonego przez spadkodawcę.

Przyjęcie spadku jest czynnością formalną, która wymaga od spadkobierców określenia chęci przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Czy spadek można odrzucić (odmówić jego przyjęcia)?

Częściowo na to pytanie padła już odpowiedź w akapicie powyżej – spadkobiercy przysługuje prawo do przyjęcia lub odrzucenia spadku. Po śmierci spadkodawcy osoby upoważnione do otrzymania spadku mają 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tytule swojego powołania, aby podjąć decyzję w tej sprawie.

Spadkobierca może przyjąć spadek wprost (wszystko, co wchodzi w jego skład, również długi) lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza (ogranicza to odpowiedzialność za dług tylko do wysokości tego, ile wart jest spadek).

Więcej o spadku z dobrodziejstwem inwentarza przeczytasz w artykule, w którym odpowiadamy na pytanie, czy warto przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Należy pamiętać, że spadek można również odrzucić. Jako że sprawy spadkowe są regulowane prawnie, chęć odrzucenia spadku można wyrazić tylko przed sądem lub notariuszem.

Jak można odrzucić spadek?

Tak jak wskazano wyżej na ostateczną decyzję odnośnie przyjęcia lub odrzucenia spadku spadkobiercy mają 6 miesięcy od daty dowiedzenia się o tytule swojego powołania. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto ustalić, czy dziedziczy się na podstawie testamentu, czy w wyniku ustawy.

Kolejnym etapem jest określenie wartości spadku, w tym, czy składnikiem spadku są także długi, oraz to, jak one są duże. Na koniec pozostaje złożenie oświadczenia o tym, że spadek ma zostać odrzucony.

Co warto zapamiętać? Spadek odrzucić można:

  • przed sądem,
  • przed notariuszem.

Bez względu na to, którą z dróg się wybierze, należy przygotować niezbędne dokumenty, którymi są m.in.:

  • skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy;
  • skrócony odpis aktu urodzenia spadkobiercy;

Kiedy już wszystkie dokumenty są gotowe, można wybrać drogę, na podstawie której spadkobierca chce odrzucić spadek.

To może Cię zainteresować: Jak zabezpieczyć się przed długami rodziców?

Zrzeczenie się spadku przed śmiercią spadkodawcy, czy to możliwe?

Nie każdy o tym wiem, ale spadku można zrzec się jeszcze przed śmiercią spadkodawcy. Robi się to przed notariuszem. Zawarcie takiej umowy między spadkodawcą i spadkobiercą, pozbawia tego drugiego prawa do wszelkich aktywów i pasywów, mogących wchodzić w skład spadku, w tym do samych długów.

Zrzeczenie się spadku przed śmiercią spadkodawcy odbiera również spadkobiercy, a także jego zstępnym, nie tylko prawo do spadku, ale i do zachowku. Chyba że w zawieranej umowie postanowiono inaczej.

Z całą pewnością ten materiał wyjaśnił najważniejsze kwestie dotyczące odrzucenia oraz zrzeczenia się spadku.  A jeśli potrzebujesz porady prawnej w tej lub innej kwestii, skontaktuj się z nami. Dobierzemy dla Ciebie najkorzystniejszą opcję postępowania, oszczędzając Ci przy tym czasu i nerwów.

Tagi:

Udostępnij: