Obserwuj nas:

Co z mieszkaniem po rozwodzie? Przydatne wskazówki dla niezorientowanych

Prawo rodzinne,Rozwody
Co z mieszkaniem po rozwodzie

Rozpad małżeństwa to bardzo przykre doświadczenie, lecz w takiej sytuacji warto pomyśleć o kilku istotnych kwestiach. Chodzi m.in. o dzieci, alimenty czy też mieszkanie. Niekiedy kwestie te są regulowane przez małżonków, a innym razem na drodze postępowania sądowego. Szczególnie kłopotliwym zagadnieniem jest rozstrzygnięcie sprawy mieszkania. Dużo będzie zależeć od stosunków pomiędzy małżonkami oraz od powodów, które doprowadziły do tego, że małżeństwo finalnie się rozpadło. Wpływ na rozstrzygnięcie losów mieszkania ma też aktualna sytuacja finansowa małżonków.

Mieszkanie po rozwodzie – jak to może wyglądać w praktyce?

Zastanawiając się nad tym, jak wygląda sprawa mieszkania po rozwodzie warto mieć na uwadze to, że w omawianej sytuacji może zapaść wiele różnych rozstrzygnięć, a mianowicie:

  • eksmisja jednego z małżonków,
  • podział mieszkania w ramach podziału majątku przed sądem,
  • podział mieszkania w ramach porozumieniu pomiędzy małżonkami (do porozumienia dochodzi poza sądem),
  • uregulowanie kwestii korzystania z mieszkania przez sąd.

Warto pochylić się nad wszystkimi dostępnymi możliwościami, ponieważ każda z nich ma swoje tajemnice. Brak dostatecznej wiedzy w tym zakresie może być źródłem wielu zagmatwanych sytuacji, a sprawa będzie się ciągnąć długimi miesiącami. 

Rozwód a mieszkanie – żaden z małżonków nie chce się wyprowadzić. Co teraz?

Pierwszym z zaprezentowanych przykładów będzie ten, kiedy to po rozwodzie żaden z małżonków nie będzie chciał się wyprowadzić z mieszkania. Dochodzi do tego coraz częściej, gdyż ludzie nie wyobrażają sobie porzucenia swojego miejsca zamieszkania i całkowitej zmiany dotychczasowego trybu/stylu życia. W takim przypadku kluczowe są zapisy znajdujące się w art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jasno mówią o tym, iż to sąd rozstrzyga o losach mieszkania po rozwodzie. Sąd decyduje o tym, w jaki sposób małżonkowie będą korzystać z mieszkania i jak to ma dokładnie wyglądać. W większości przypadków wygląda to następująco:

  • sąd dzieli pomiędzy małżonkami poszczególne pomieszczenia (np. piętra lub pokoje) oraz wyznacza obszary, które są przeznaczone do użytku wspólnego (przede wszystkim kuchnia oraz łazienka),
  • jeśli pomieszczenia są zbyt małe, aby podzielić je między małżonkami dochodzi do wprowadzenia tzw. listy zakazów i nakazów. Mowa m.in. o zakazie organizowania głośnych imprez czy też sprowadzania obcych osób do mieszkania.

Jedną z istotniejszych kwestii jest również ustalenie sposobu podzielenia opłat za mieszkanie (np. za czynsz). Jeśli jeden z małżonków ma podpisaną umowę z dostawcą mediów musi samodzielnie uregulować pozostałe rachunki i nie mieszać w to współmałżonka. 

Mieszkanie po rozwodzie a eksmisja jednego z małżonków – kiedy do tego dochodzi?

Jak już zostało wspomniane, jednym z rozstrzygnięć w sprawie rozwodowej może się okazać eksmisja jednego z małżonków. To dość gwałtowne działanie, lecz niekiedy konieczne. Dochodzi do tego zazwyczaj wtedy, gdy jeden z małżonków wyróżnia się nagannym postępowaniem (np. zażywanie narkotyków i nadmierne spożywanie alkoholu) i nie da się z nim przebywać pod wspólnym dachem (stanowi zagrożenie dla współmałżonka i dzieci). Ważne jest to, że aby doszło do takiego rozstrzygnięcia potrzebne jest złożenie wniosku przed jedną ze stron postępowania. Małżonka nie będzie dało się eksmitować w sytuacji, gdy jest on jedynym właścicielem mieszkania.

Porozumienie pomiędzy małżonkami – co warto wiedzieć?

Kolejnym przykładem jest pozasądowe porozumienie pomiędzy małżonkami. Jeśli małżonkowie zdecydują się na taki krok mogą mieć pewność, że sprawa przebiegnie w ekspresowym tempie. Warto mieć oczywiście u boku doświadczonego adwokata, który poradzi zainteresowanym stronom, jakie kroki należy podjąć oraz jak zadbać o swoje interesy. Do porozumienia dochodzi przed notariuszem. Kończy się to na kilka sposobów, a konkretniej:

  • pozostawieniem mieszkania jednemu z małżonków (tak, aby drugi pozostał w nim z dziećmi),
  • sprzedażą mieszkania po zakończonej sprawie rozwodowej (małżonkowie dzielą się wtedy pieniędzmi ze sprzedaży).

Małżonkowie wybierają dla siebie najdogodniejsze rozwiązanie. Takie porozumienie jest jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy partnerzy nadal darzą się wzajemnym zaufaniem i szacunkiem.

Podział mieszkania w ramach sądowego podziału majątku – najważniejsze informacje

Popularnym rozstrzygnięciem jest również podział mieszkania w ramach sądowego podziału majątku. Kluczową zasadą jest to, że podziałowi podlega jedynie to mieszkanie, które jest objęte wspólnością majątkową. Sąd może zadecydować o tym, że mieszkanie zostanie podzielone na dwie części (np. na dwa odrębne lokale – muszą być ku temu fizyczne i prawne przesłanki) czy też przyzna mieszkanie jednemu z małżonków, nakładając na niego obowiązek spłaty współmałżonka (wskazuje się wysokość spłaty, termin oraz wszelkie inne warunki). Alternatywą jest sprzedaż mieszkania (w ramach licytacji publicznej, można na tym sporo stracić) i podzielenie uzyskanej kwoty między zainteresowanymi stronami.

Tagi:

Udostępnij: